За първи път в Асеновград се проведе читателска ученическа конференция.
Форумът бе на тема „Пътешествие в света на Знанието. Необятният космос“, а домакин на събитието беше Градска библиотека „Паисий Хилендарски“.
Целта на реализираната идея е насърчаване на четенето и грамотността.
Всички училища в общината получиха покана за участие със свой екип ученици, които трябваше да подготвят презентация на една от следните теми по избор: "Фазите на Луната", "Галактиките", "Земята – движение около Слънцето", "Мъглявини", "Галактически телескопи", "Северното сияние", "Изчезващи съзвездия", "Млечният път", "Съзвездията на северното полукълбо".
В конференцията се включиха екипи от асеновградските училища ОУ „Петко Каравелов“, ОУ „Панайот Волов“, ПГ „Цар Иван Асен II“, СУ “Св. св. Кирил и Методий“ и ОУ „Отец Паисий“ - с. Тополово.
Учениците влязоха в ролята на изследователи по избраните теми. В работата си те бяха подпомогнати от библиотечните специалисти, които им предоставиха необходимите печатни и дигитални ресурси.
Всички участници в конференцията се представиха отлично и бяха въодушевени от събитието, като изразиха желание то да се превърне в традиция.
За старанието си получиха награди и грамоти за участие.
Целта на конференцията е да насърчи любознателността, креативността, да повиши уменията на учениците за работа с печатни и дигитални ресурси и представяне пред аудитория. Тя се реализира по проект „Градска библиотека „Паисий Хилендарски”, гр. Асеновград – пространство на технологии, четене, информация и общности в съвременния дигитален свят“, по Програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийната и информационна грамотност в обществените библиотеки“ на Министерството на културата (МК). С разработените презентации ще се обогати програмата на библиотечния планетариум.