Румъния и Хърватия са с най-евтиния природен газ в ЕС

А България плаща по близо 1 млн. лв. дневно на „Боташ"

Цените на  природния газ в Европа варират значително. Най-евтино е в Румъния и Хърватия, а в Португалия и Италия - най-скъпо, показват наблюденията на Евростат. На какво се дължат големите разлики и как отказът от руски газ влияе на цените?

Синьото гориво поскъпна през втората половина на 2024 г., пише Euronews, като отбелязва, че, за разлика от критичната 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна и се опита за използва газа като оръжие срещу Европа, сега основната причина е друга.

„Увеличението се дължи до голяма степен на връщане на данъци на обичайните им нива в много страни от ЕС, след като облекченията заради енергийната криза, предизвикана от Русия, бяха отменени“, обясняват от Евростат.

Ценовите разлики в Европа са наистина огромни. Например за 100 kWh в Швеция плащат 18.93 евро, в Нидерландия – 16.71,  в Румъния - 5.41,  в Хърватия – 4,56, в Турция - 2.13, и т.н. Разбира се, когато става дума за цени, винаги трябва да се отчита и покупателната способност.

Като цяло в рамките на ЕК природният газ е най-евтин в Румъния и Хърватия. Това са две държави членки, които успяха да намалят зависимостта си от Русия, като същевременно поддържат ниски цени благодарение на своите умни и амбициозни енергийни стратегии.

Северната ни съседка е една от най-енергийно независимите страни в ЕС и планира да стане напълно автономна по отношение на природния газ. От ключово значение за това е проектът Neptune Deep - за добив в Черно море, който се очаква да заработи през 2027 г. и да удвои производството на природен газ в Румъния.

Хърватия още през 2021 г. пусна критично важния терминал за втечнен природен газ на остров Крък. И планира да увеличи
доставките на с 82% през следващите три години.

А България тъне в скандали по всички важни енергийни проекти.  И си има фамозен договор с  „Боташ“,  по който почти не получава газ, но пък трябва да плаща по близо 1 млн. лева всеки ден на турската фирма и така цели 13 години - без възможност за разваляне на неизгодната за българската страна сделка. Както се разбра от няколко вече обсъждания в Народното събрание, условията по договора са такива, че газът излиза много скъп и никой не иска да го купува, а „Булгаргаз“ е заплашен от фалит.

Йоана Бонева

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини