За 59-ти път в Хасково се провежда Националният събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. По традиция събитието е в парк „Кенана“. На двете сцени народното творчество ще представят стотици самодейци.
Участват 37 певчески групи, 11 танцови групи, 47 индивидуални изпълнители, 8 самодейни състава, представящи народни обичаи. Участниците са от цяла Хасковска област. Има представители и на областите София, Велико Търново и Силистра.
Конкурсната програма започна още сутринта. Официален старт на събора даде кметът Станислав Дечев.
Специално участие днес имаше дуетът Бисера и Лидия. Те поздравиха публиката с няколко песни, а част от присъстващите се хванаха за ръце и извиха кръшно тракийско хоро.
И тази година събитието е с международен характер. За трета поредна година Танцов клуб „Балкан“ от Одрин с ръководител Мария Чъкърък е част от фестивалната програма. А специални гости са изпълнителите от Танцов клуб „Мерич“ от община Одрин, с хореограф Гюркан Гюзелхарджан.
Участниците в конкурсната програма се оценяват от жури в състав:
Председател на журито на Първа сцена е проф. д-р Галя Петрова-Киркова – преподавател по народно пеене в катедра „Музикален фолклор“ при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, членове са Васко Димов – хореограф и Диляна Пецова – етнограф от Регионален исторически музей – Хасково.
На втора сцена журито е в състав: Председател проф. д-р Тодор Киров – преподавател в катедра „Музикален фолклор“ при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, членове: Иван Иванов – хореограф и Маргарита Цветанова – етнограф от Регионален исторически музей – Хасково.
Община Хасково присъжда златен, сребърен и бронзов медали във всяка категория, както и дипломи за първо, второ и трето място.
„Китна Тракия пее и танцува“ е в рамките на три дни.
Вчера бе концертът „Пролет в Тракия“ на Ансамбъл „Тракия“ – Пловдив.
Днес също ще има концерт. От 18:00 ч. на сцената ще излезе народният певец Данислав Кехайов. Утре програмата продължава с кулинарен спектакъл с Ути Бъчваров, който ще бъде от 16:00 часа. Майсторът на вкусните български ястия ще приготви апетитна хасковска кавърма. От 17:00 ч. ще започне концертът на Народен оркестър към Община Хасково с ръководител Димчо Йорданов.
.......
Брях
Бай Тавас общественик