По 90 деца са напуснали образователната среда в Хасковска област през последните две учебни години – 2022/2023 и 2023/2024. В процентно съотношение това е 0.38%, а в предходната 2021/2022 година 73 деца (0.31%) са напуснали училища и детски градини.
Това сочи анализът, представен на заседание на Областния съвет за развитие, проведено в Областна администрация – Хасково. То бе посветено на личностното развитие на децата и учениците в областта. Събитието беше ръководено от областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова. Присъстваха представители на общински и държавни институции.
На заседанието бе представена стратегия за развитие на образователната среда в областта, като целта е да се подкрепят слабите звена в периода 2025/2026 година, но и да се отбележат силните страни, които да бъдат за пример на останалите образователни институции. Заложено е и задържането на децата в училищата и в детските градини.
„В тази посока се провеждат ежедневни разговори с родителите на децата. Никоя от училищните институции няма интерес децата да отпадат от училища и детски градини, защото дори и да звучи грубо, парите следват децата. В ежедневието си и през личните си контакти виждам, че наистина се полагат сериозни усилия да бъдат обхванати всички деца. Смятам, че се прави максимално възможното, но не всеки път може институцията да е в помощ, ако родителите нямат това желание“, коментира д-р Здравкова.
В анализа бе отчетено, че намаляват децата със специални образователни потребности (СОП) със 17.4% – броят им през настоящия период на стратегията е 699 деца, а през предходния период броят им е 846 деца. Според експертите това се дължи на по-ранната диагностика на децата и навременната работа с тях.
В област Хасково има 36 детски градини и 77 училища.
При гласуването днес Съветът единодушно прие проекта на стратегията.
Анета Кутелова
Бягат
Не