Телата ни излъчват поток от нискоенергийни фотони, а сега експерименти с мишки разкриха, че това призрачно сияние се прекъсва, когато умрем
Всички живи същества, включително хората, постоянно излъчват призрачно сияние – и то сякаш изчезва почти веднага щом умрем. Наблюдението на този сигнал един ден би могло да помогне за проследяване на здравето на горите или дори за откриване на заболявания при хората.
На пръв поглед откритието изглежда малко като ненаучните твърдения за паранормални явления. Но макар съществуването на това едва доловимо сияние да е спорно, то има обяснение.
Смята се, че е резултат от процес, наречен ултраслаба фотонна емисия или биофотони. Митохондриите и други машини, произвеждащи енергия в нашите клетки, включват молекули, които получават и губят енергия, като от своя страна излъчват еквивалента на няколко фотона в секунда на квадратен сантиметър кожна тъкан.
Екип изследователи от Университета в Калгари в Канада са успели да наблюдават директни доказателства за тези биофотони по време на експеримент, проведен върху мишки и листа от два различни растителни вида.
Фотони, които избледняват след смъртта
Често свързвана с паранормални вярвания, идеята, че живите същества са заобиколени от ореол от светлина, изглежда е потвърдена, съобщава ScienceAlert.
Изследователите наблюдавали ултраслаба фотонна емисия (UPE), произведена от няколко живи животни, която избледняла след смъртта им. Като част от експеримента си, екипът използва EMCCD камера, устройство, способно да усилва електронния сигнал преди да го прочете, като по този начин прави възможно визуализирането на явления, невидими с просто око.
Контраст в емисиите на UPE при четири мишки, когато са живи (горе) и мъртви (долу). Кредит: Salari et al., J. Phys. Chem. Lett., 2025
Използвайки това устройство, изследователите са заснели четири обездвижени мишки, поставени поотделно в черна кутия в продължение на един час.
След това те са евтаназирани и заснети отново в продължение на един час. След това изследователите откриват, че има ясна разлика в броя на фотоните, излъчвани от клетките на мишките преди и след смъртта им.
Същият експеримент е проведен и върху листа от миши кресон (Arabidopsis thaliana) и дървесна шефлера (Heptapleurum arboricola) и разкрива също толкова поразителни резултати.
Такъв е случаят с емисии на UPE от листата на Heptapleurum arboricola. Кредит: Salari et al., J. Phys. Chem. Lett. , 2025.
Нов инструмент за медицинска диагностика
С това ново проучване, излъчването на ултраслаби фотони или биофотони, се подкрепя все повече. Но на какво се дължат те? От десетилетия е известно, че определени биологични процеси, като хемилуминесценцията, произвеждат светлина. Спонтанни емисии с ниска интензивност (между 200 и 1000 нанометра) са открити в голямо разнообразие от живи клетки, от животински тъкани до бактерии.
Тяхната интензивност може да се увеличи, когато клетките са стресирани, например от инфекция, токсини или липса на хранителни вещества. Този клетъчен стрес, наричан още „оксидативен стрес“, причинява химични реакции, които освобождават повече фотони.
Това откритие отваря пътя към големи приложения: като се направи възможно визуализирането на тези емисии, става възможно дистанционното и без намеса откриване на нивата на клетъчен стрес, като по този начин се предлага обещаващ нов инструмент за медицинска диагностика, биологични изследвания или наблюдение на здравето на културите.
Справка: Imaging Ultraweak Photon Emission from Living and Dead Mice and from Plants under Stress; V. Salari, V. Seshan, L. Frankle, D. England, C. Simon, D. Oblak; The Journal of Physical Chemistry Letters Vol 16/Issue 17; April 24, 2025; https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jpclett.4c03546
Източник:
We Emit a Visible Light That Vanishes When We Die, Says Surprising New Study, ScienceAlert
All living things emit an eerie glow that is snuffed out upon death, Alex Wilkins, New Scientist