„Няма риск за здравето и живота на хората от Хасково и близките села, заради превишената индикативна доза за радиоактивност във водата. Не се е случило нищо извънредно и необичайно. Място за притеснения и паника няма“. Това съобщи в ефира на БНР д-р Цвета Иванова от РЗИ – Пловдив. Тя е автор на доклада за превишените контролни нива на радиоактивност и подпомага като експерт работата на колегите си в РЗИ-Хасково.
Както писахме многократно досега, здравните власти ограничиха използването на вода за питейни нужди на територията на Хасково и съседни села заради отклонения в индикативната норма за радиоактивност. Проби са били взети от 9 пункта на територията на Хасково и 4 околни села от 4 зони на водоснабдяване. В 4 от протоколите е имало отклонения в контролните нива за радиоактивност.
„Обичайно във водата в Хасковска област е над 0,1 бекерел на литър по отношение на общата алфа активност. Контролното ниво не е граница, не е нещо притеснително. Просто трябва да се продължат анализите. Инцидентното получаване на индикативна доза над тази стойност – 0,1 не носи непосредствен здравен риск за хората, но с оглед избягване на потенциална вреда е предприето това ограничение“, обясни пред БНР д-р Цвета Иванова от РЗИ – Пловдив.
Проби от всички пунктове, не само от тези с отклонения, са занесени за повторно изследване в Националния център по радиобиология и радиационна защита в София, уточни тя.
В Хасково се извършва учестен мониторинг за качеството на водата – на всяко тримесечие и на всяко шестмесечие, каза също пред БНР Божидар Желязков, заместник-управител на ВиК – Хасково. Той припомни случаите на установено завишено съдържание на уран във водата в региона преди години. Желязков подчерта още, че водата във водоноските, които сега захранват града и селата Въгларово, Стамболийски, Големанци и Подкрепа, е от други водоизточници.
Търтър
антимишок