Президентът на САЩ тръгва на отдавна обявено пътуване в района на Персийския залив: Първата спирка е Саудитска Арабия, следвана от Катар и Обединените арабски емирства. Тръмп казва, че ще има много „сделки“. Но какви?
Във фокуса на това пътуване е темата, в която Доналд Тръмп се чувства най-комфортно - бизнес сделките. „Това е неговата зона на комфорт. Домакините му ще бъдат щедри и приятелски настроени, с желание да сключат сделки“, казва пред АРД Джон Алтърман, експерт по Близкия изток в Центъра за стратегически и международни изследвания. „Те ще го ласкаят, няма да го критикуват и ще се отнасят към членовете на семейството му като към бивши и бъдещи бизнес партньори.”
В началото на първия си мандат Тръмп избра Саудитска Арабия да е дестинацията на първото му голямо пътуване в чужбина. През 2017 г. в Рияд Тръмп говори за ангажименти за инвестиции в размер на „стотици милиарди долари“ в Съединените щати, със съответните нови работни места, припомня АРД. този път се твърди, че цифрите са още по-космически. Тръмп твърди, че преди пътуването е казал на саудитците: „Вие станахте още по-богати, ние всички остаряхме. Ще дойда, ако платите един трилион долара, един трилион долара на американските компании“.
Износ на оръжия и инвестиции
Тези числа все пак трябва да се третират с внимание, какъвто често е случаят при Тръмп. Проучвания на американски медии показват, че само малка част от сделките, обявени при посещението в Саудитска Арабия през 2017 г., са станали реалност.
Този път Тръмп отново ще е съсредоточен върху споразумения за износ на американски оръжия към Саудитска Арабия, както и мащабни саудитски инвестиции към САЩ, но и също в района на Персийския залив, но с американски компании, обяснява експертът по Близкия Изток Денис Рос, който е директор на Института по близкоизточни изследвания във Вашингтон.
Изкуственият интелект и редкоземните метали също имат важна роля
Част от планираните инвестиции ще бъдат насочени към по-нататъшното развитие на изкуствения интелект, а друга част - към добива на минерали, включително така наречените редкоземни метали. Тръмп също така иска да обвърже още по-тясно Саудитска Арабия със САЩ в тази област, за да се противопостави на сегашното господство на Китай в добива на редкоземни метали, обяснява АРД. Много от минните проекти на Саудитска Арабия обаче все още са в съвсем начални фази.
Преди няколко месеца се очакваше това посещение в Рияд да е свързано с още нещо важно - потенциална среща с руския президент Владимир Путин. Подобно нещо вече не е на масата. Отдавна е ясно също, че целта на Тръмп да постигне смислено примирие във войната в Украйна, което да бъде последвано от мирни преговори, е много сложна за постигане в кратки срокове.
Целта за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел също се превърна в далечна перспектива. От гледна точка на Рияд това би изисквало окончателно прекратяване на войната в Газа и перспектива за палестинците към собствена държава. Експертът по Близкия изток Рос обаче смята, че е вероятно Саудитска Арабия да настоява пред Тръмп за напредък в тази посока. Идеята би била следната: „Ние ще инвестираме милиарди във вас, ако повлияете на Израел в наш интерес“, обяснява експертът пред АРД. Според Рос саудитците са осъзнали какво движи Тръмп. „Ако искате Америка да се ангажира с вашите интереси, това работи само в икономическа рамка - защото това е нещото, което този президент цени“.