Русия и Китай ще изграждат електроцентрала на луната - за 10 години и станция с още 11 държави

Русия и Китай направиха важна стъпка към създаването на първата международна научна станция на Луната, подписвайки меморандум за сътрудничество за изграждане на електроцентрала на лунната повърхност. Документът бе подписан след официалната среща между президентите Владимир Путин и Си Дзинпин, съобщи Роскосмос.

Според изявление на руската космическа агенция, електроцентралата, изградена от руска страна, ще играе ключова роля в енергийната инфраструктура на бъдещата лунна станция, която трябва да бъде реализирана до 2036 г. Проектът цели не само провеждането на фундаментални космически изследвания, но и изпитване на технологии за дългосрочна безпилотна експлоатация, както и бъдещо човешко присъствие на Луната.
Глобално сътрудничество по модела на МКС

Проектът за Международна научна лунна станция се развива като многонационална инициатива, аналогична на Международната космическа станция (МКС). По данни на Роскосмос, вече 13 държави са се присъединили към инициативата, като се очаква броят им да расте с напредъка на проекта. Станцията ще бъде разположена на повърхността на Луната, като в основата ѝ ще стоят научни лаборатории, системи за комуникация и автономна енергийна инфраструктура.
Русия и Китай – стратегически партньори в космоса

Сътрудничеството между Русия и Китай в космическата сфера се засилва значително през последните години, особено на фона на ограничените връзки между Русия и западните космически агенции. Подписаният меморандум е още един знак за задълбочаващото се технологично и геополитическо партньорство между двете страни, особено в стратегически важни области като изследването на Луната и дълбокия космос.
Следващи стъпки – инфраструктура и тестване

Генералният директор на Роскосмос Дмитрий Баранов по-рано посочи, че изграждането на електроцентралата ще включва разполагането на модул върху лунната повърхност, който ще осигурява енергия за всички основни системи на станцията. Централата ще бъде проектирана за дългосрочна автономна работа в екстремни условия, като се разглеждат различни варианти за енергийни източници – включително слънчева и ядрена енергия.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини