Шестима българи, членове на сложна шпионска мрежа, наречена "Миньоните“, бяха изправени пред съда в сряда (7 май), за да получат присъда, която ги заплашва с до 14 години затвор за шпионаж в полза на Русия. В съобщения до Ян Марсалек водачът на групата Орлин Русев твърди, че "ще намери средства“, за да "направи руснаците щастливи“, пише AFP.
Четиримата мъже и двете жени или се признаха за виновни, и бяха осъдени по обвинения в заговор за шпионаж по поръчка на Русия, като присъдите им ще бъдат произнесени в понеделник, след четири дни изслушвания в лондонския съд "Олд Бейли“.
В периода 2020-2023 г. групата от шестима души се е насочила към журналисти и бивш казахстански политик и е планирала отвличане и поставяне на капани, като ги е проследявала в няколко европейски държави.
Това е било "шпионаж в промишлен мащаб от името на Русия“, заяви през март главният командир на полицията за борба с тероризма в Метрополитън Доминик Мърфи.
Ръководителят на групата Орлин Русев, на 47 г., заедно с втория си командир Бисер Джамбазов, на 43 г., и Иван Стоянов, на 32 г., се признаха за виновни в шпионаж.
Адвокатът на обвинението Алисън Морган в сряда изложи ролите им в различните операции, като подчерта, че те са знаели, че шпионират за Москва.
Живеещите в Лондон Катрин Иванова, 33 г., Ваня Габерова, 30 г., и Тихомир Иванчев, 39 г., бяха осъдени през март след продължил повече от три месеца процес в съда "Олд Бейли“.
Двама от групата бяха в съда в сряда, а останалите се явиха чрез видеовръзка от центровете си за задържане.
Те са се нарекли "Миньоните“ по името на жълтите анимационни герои от филма "Аз, проклетникът“, които работят за подлия Гру. Шестимата са работили и за ГРУ - акроним на руското военно разузнаване.
Групата е започнала операции в Обединеното кралство, както и в Австрия, Испания, Германия и Черна гора
Но британската полиция успя да проследи шестте операции благодарение на повече от 100 000 съобщения, открити в акаунта на Русев в Telegram, които са довели полицията до крайбрежния му дом в източния град Грейт Ярмут.
Русев е получавал инструкциите си от Ян Марсалек, австрийски беглец, за когото се съобщава, че е избягал в Русия през 2020 г., след като е станал издирван за измама в Германия.
Марсалек, бивш главен оперативен директор на фирмата за разплащания Wirecard, е действал като пълномощник на руските разузнавателни служби.
Една от операциите е насочена срещу разследващия журналист Христо Грозев от уебсайта Bellingcat, който разкри руски връзки с нападението с химическо оръжие "Новичок“ през 2018 г. в английския град Солсбъри и със свалянето на самолета на Малайзийските авиолинии четири години по-рано.
Групата е планирала "разрушителна дейност“ в посолството на Казахстан през 2022 г., като е обсъждала план за напръскване на сградата с фалшива свинска кръв.
Като в "шпионски роман"
Русев е получил повече от 200 000 евро (227 000 долара) за финансиране на дейността си.
След като бандата е разбита през февруари 2023 г., полицията открива в дома му огромно количество шпионско оборудване, включително камери и микрофони, скрити във вратовръзки, камък, дори плюшена играчка и бутилка с газирана напитка.
В съобщения до Марсалек Русев твърди, че "ще намери средства“, за да "направи руснаците щастливи“, например като отвлече някого, твърди Морган.
"Обвиняемите са били разположени, за да събират информация за видни личности, чиято дейност е представлявала очевиден интерес за руската държава“, допълва тя.
През март Мърфи заявява, че полицията е открила "наистина сложни устройства - такива, каквито наистина бихте очаквали да видите в шпионски роман“.
Журналистът и дисидент, живеещ в Обединеното кралство, Роман Доброхотов и бившият казахстански политик Бергей Рискалиев, получил статут на бежанец във Великобритания, също са сред мишените им.
Групата е наблюдавала и американската военна база "Пач Баракс“ в Щутгарт, Германия, тъй като е смятала, че там украински войници се обучават да използват системата за противовъздушна отбрана Patriot.
Връзките между Великобритания и Русия са обтегнати след нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
Британският министър на сигурността Дан Джарвис предупреди, че присъдите трябва да "изпратят ясно предупреждение на онези, които искат да навредят на Обединеното кралство“.