В последно време в Унгария тече безпримерна кампания, с която се насъсква омраза срещу Украйна. Автократът Виктор Орбан иска неговите сънародници да гласуват срещу приема на Украйна в ЕС. Какво точно се случва.
Следователи, снемане на пръстови отпечатъци, снимки от местопрестъплението, лаборатория за производство на наркотици и патрони - всичко това се вижда във видеоклип на унгарски. Вижда се и главата на черен вълк, който гледа озъбено в камерата.
Мъж говори с дълбок, заплашителен глас: „Трафикът на наркотици и оръжие е специалност на украинската мафия. Тяхната жестокост е известна в цял свят. Войната даде в ръцете им повече оръжия от всякога“. В следващия кадър се вижда танк, а след това се появява снимка на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и се чува глас зад кадър: „Брюксел си играе с огъня. Ако Украйна се присъедини към ЕС, украинската мафия ще може безпрепятствено да стигне до Унгария“.
Открито проруски и антиукраински курс
Този и подобни клипове в момента се въртят във всички проправителствени медии в Унгария. Те са част от кампанията на Виктор Орбан срещу бъдещо членство на Украйна в ЕС. Унгарските граждани трябва да гласуват до 20 юни дали са „за“ или „против“ присъединяването на Украйна към ЕС. Унгарското правителство е против, което не е изненада за никого.
От години Виктор Орбан следва проруски и антиукраински курс. Но тонът и реториката му спрямо Украйна не спира да се изостря. Настоящата кампания далеч надминава всички предишни клеветнически акции – като се започне от т.нар. национални консултации срещу нелегалните мигранти, та до антисемитската клеветническа кампания срещу милиардера от унгарско-еврейски произход Джордж Сорос.
Като от романа на Оруел „1984“
Унгария сякаш е прекопирала двуминутните кампании на омраза от романа „1984“ на Джордж Оруел, само че в държавата днес не става въпрос за две минути, а за 24-часови атаки в седем дни от седмицата. Посланието им е: от Изток – и по-точно от Украйна – се задава апокалиптична заплаха за Унгария, а Западът в лицето на Брюксел дърпа конците.
В цялата страна са разлепени плакати, от които Володимир Зеленски гледа със зъл поглед към унгарския народ, а зад него се усмихват ехидно Урсула фон дер Лайен и Манфред Вебер. По телевизионните и радио канали не спира да тече антиукраинска пропаганда, а социалните мрежи са залети от подобни послания. Представителите на управляващите не се уморяват да обясняват по различни събития колко лоша е Украйна всъщност.
Ужасяващи пропагандни лъжи
Съседната държава се представя като „център на търговията с наркотици и организираната престъпност в Източна Европа“ - като някаква „зона на мрака“, населена от варвари, които са или мафиоти, или хора, които „заливат Унгария с евтина работна ръка“, или пък престъпници, които получават унгарски пенсии чрез измама. Кампанията внушава още, че ако Украйна се присъедини към ЕС, системите на здравеопазването и сигурността в Унгария ще рухнат, а „нискокачествени украински селскостопански продукти“ ще „застрашават здравето на унгарците“. Унгарските земеделци щели да фалират, а всяко унгарско семейство да плаща по „няколкостотин хиляди форинта годишно за членството на Украйна в ЕС“ - сума, която отговоря приблизително на една месечна заплата.
Тези пропагандни и расистки лъжи се разпространяват и от самия премиер Виктор Орбан, който ги изрича почти ежедневно. В седмичното си радиообръщение на 2 май той каза: „Членството на Украйна в ЕС ще доведе унгарската икономика до колапс. Украйна е страна, която не може да се самоиздържа. Ако в Украйна не постъпват пари от Запада, тази държава няма да може да съществува. Украинците не молят, та нали са украинци - те направо изискват Европейският съюз да поддържа многомилионната украинска армия, ако Съединените щати не отпускат пари. Защото според тях те имали право на такава армия.“
Унгарският премиер губи почва под краката си
Но защо се води цялата тази кампания? Обяснението е свързано с вътрешната политика. У много унгарци вече се усеща умора от управлението на Орбан, която е подсилена от скандалите за корупция и произвол на премиера и неговото обкръжение. В лицето на Петър Магяр Орбан за първи път има конкурент, който в проучванията води пред „Фидес“. Догодина предстоят парламентарни избори, а по всичко личи, че Орбан ще загуби и е заплашен от повдигане на обвинения за корупция и злоупотреба с власт.
Затова Орбан, който не е пускал властта от 2010 година насам, търси начин да очерни Магяр. И за целта избира Украйна. Дясноцентристката партия на Магяр „ТИСА“ обаче прави допитвания до унгарците по различни въпроси. По отношение на членството на Украйна в ЕС 58% от запитаните са заявили, че го подкрепят.
От „Фидес“ решиха да използват това допитване за поредната атака. Наративът, който те пробутват, е следният: „Войнственият Брюксел“, който финансира Украйна, е купил партия „ТИСА“, за да свали „националното проунгарско мирно правителство“ на Унгария и да инсталира на власт „проукраинска антинационална партия на войната“. Доста е спорно доколко успешно ще е това внушение, тъй като самата „ТИСА“ и Магяр далеч не са ентусиазирани поддръжници на Украйна.
Ревизионистични настроения
Антиукраинската позиция на Орбан обслужва и носталгичните, ревизионистични настроения на крайнодесните избиратели в Унгария, които мечтаят Закарпатието отново да е част от Унгария. Части от този западноукраински регион са принадлежали на Австро-Унгария преди Първата световна война. В речите си Орбан многократно подчертава „единството на всички унгарци“ и в същото време говори за Украйна като за „ничия земя“ или „област, наречена Украйна“ - като по този начин намеква за сценарий за разпадане на Украйна и нейното разделяне.
По отношение на външната политика антиукраинската позиция на Орбан може да се разглежда и като декларация за лоялност към руския диктатор Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп. Добрите отношения с Путин играят особено важна роля за Орбан - той е обвързал Унгария тясно с Русия в икономически план. И докато Орбан и неговото правителство представят Украйна като корумпирана и мафиотска държава, те многократно защитават руски олигарси, които са замесени в организираната престъпност и са в санкционните списъци на ЕС за военни престъпления. Правителството на Орбан се опитва дори да извади олигарси като Алишер Усманов и Михаил Фридман от санкционните списъци на Брюксел.
Експерти на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) са категорични, че в „мафиотската държава Украйна“, както я описва Орбан, всъщност има далеч по-голямо върховенство на закона и по-активна борба с корупцията, отколкото в Унгария. При сегашните обстоятелства Унгария вероятно дори не би получила статут на кандидатка за членство в ЕС заради сериозните дефицити в демокрацията.