Хасково е в шок и напрежение след бруталното убийство на 18-годишната Магдалена Русева. По информация на полицията, за тежкото престъпление е задържан 17-годишният Иван Костов, който е направил самопризнания. Разследването сочи, че момичето е било удушено с връв, а тялото ѝ е пренесено в бидон над половин километър от мястото на убийството. В интернет се разпространяват кадри от охранителни камери, свързани със случая, как младежът търкаля бидона по улицата.
Фактите до момента:
- Убийство
- Заловен извършител
- Протест и вандалски прояви от младежи
- Оставка на директора на ОД на МВР Хасково и преназначението му като началник сектор пътна полиция
- Разпространяване на стряскаща информация за списък с имена на деца
- Притеснения, гняв и страх в обществото
Протест, ескалация и оставка
След разкритията около смъртта на Маги, Хасково се превърна в сцена на обществено напрежение. Въпреки че протестът пред сградата на полицията бе обявен за спонтанен, той прерастна във вандалски действия - сградата бе замеряна с боя и хранителни продукти, а имущество бе повредено. Събралите се бяха главно младежи, като поне 20 от тях са привикани от полицията. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че „всички участници ще понесат последици“, като отбеляза, че „има и детски педагогически стаи" за такива случаи.
Предполага се, че протестът е заради непремерени изказвания в пресконференция от страна на тогавашния шеф на ОД на МВР-Хасково, старши комисар Иван Расоков. В следствие, министърът поиска оставката на областния директор на МВР. Днес стана ясно, че той е станал началник сектор пътна полиция в МВР Хасково.
Реакцията от страна на МВР по време на протеста
Въпреки обявяването на протеста, основно в социалните мрежи и знанието на полицията в града за него, самият протест и безопасността на огромното количество младежи, децата бяха оставени на произвола на съдбата. Нито един полицай не бе изпратен, за да гарантира здравето и живота на недоволните младежи. Въпреки, че самите ръководни служители на реда заявяват, че в протеста е имало провокатори, не са сметнали за нужно да излязат от сградата на атакуваното МВР и да зашитият децата от евентуални посегателства над здравето и живота им, каквото задължение имат при провеждането на митинги и протести.
Днес новият шеф на ОД на МВР Хасково - Мирослав Христов отговори на въпроса, защо е нямало полицейско присъствие на протеста. "Животът и здравето на българските деца и децата на град Хасково, са много по-важни от сградата и фасадата на РУ Хасково". Ако трябва да разтълкуваме тези думи, трябва да предположим, че според Христов липсата на полиция е гарантирала живота и здравето на децата в протеста.
Излязоха и хипотези, че в протеста са участвали и политически лица.
Слухове за списъци и мълчанието на институциите
Покрай трагедията започна разпространението на стряскащи слухове – че съществува т.нар. „списък“, включващ имена на младежи (главно или само девойки) от Хасково. Първоначално в някои медии и социални мрежи се твърдеше, че имената в него са на момичета, набелязани за участие в порнографски видеа, предназначени за разпространение в т.нар. "тъмна мрежа" с цел печалба. Дори в някои публикации се споменават кои са братята, съставители на списъка и че тази схема се протектира от висши служители на МВР.
С времето тези слухове еволюираха – вече се твърди, че в списъка фигурират имена на деца, заплашени от отвличане и/или убийство.
Опечалената майка на Магдалена – Лидия Трендафилова, заяви в телевизионно интервю, че името на дъщеря ѝ също е било в този списък и вече било „зачертано“, защото тя не е между живите.
Въпреки, че е възможно информацията за този списък вече да живее "собствен живот", със сигурност поражда страх и притеснения у хиляди родители и деца. Никой не знае, кой е в него и до каква степен трябва да се притесняват за живота и здравето на младежите на Хасково. Ако има такова нещо в Хасково, дали го няма и в другите градове, например в най-близкия - Димитровград?
Информацията за списъка се разпространява предимно от възрастни, които твърдят, че са я получили от деца, но все още не е ясно, кой е първоподателят на тази информация. До момента обаче никой не е представил публично списъка, нито го е предал и на полицията. Това поражда сериозни въпроси: ако такъв списък наистина съществува, защо никой не го публикува, дори анонимно? Ако хората (децата) са го видели, и го съобщават, за да се предпазят лицата в него, защо го крият?
До момента не е ясно дали такъв списък наистина съществува, но е ясно че този слух създава страх у населението. А дали някой не смята, че може да провокира този страх и напрежение и в последствие да го използва в определена посока, времето ще покаже.
Реакция от властта
Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров заяви днес при посещение в Хасково:
„Разпоредил съм две проверки – едната е за цялостното разследване на убийството, а другата – за действията на полицията по време на протестите. Работи се по всички версии, включително и по новите твърдения, споделени от майката на Магдалена.“
Новият директор на ОД на МВР Хасково, Мирослав Христов отказа да навлиза в детайли, но потвърди, че се проверява дали Иван Костов е действал сам и дали има връзка между престъплението и твърденията за качени видеа в "тъмната мрежа".
Създава ли се масова психоза и как влияе тя на обществото
Непотвърдената информация за списък с имена на деца е възможно да създаде масовата психоза, защото никой не е сигурен дали не е в него или неговото дете не е там. Тя се създава основно чрез насаждането на страх и оказва дълбоко въздействие върху обществото, особено в ситуации като тази в Хасково. Когато обществото бъде подложено на постоянен поток от тревожна или непроверена информация, се създава среда на несигурност и страх.
Това води до:
- истерия сред родители и ученици;
- повишен стрес, депресия и психосоматични оплаквания.
Когато институциите не отговарят бързо, ясно и прозрачно на обществените страхове, тогава:
- хората започват да търсят алтернативна (често фалшива) информация в недостоверни сайтове и социални мрежи;
- нараства убеждението, че държавата крие нещо или участва в „конспирация“;
Страхът е мощен катализатор за разделение:
- обикновени граждани могат да прибягнат до саморазправа или насилие;
- малки групи могат да използват ситуацията за политическа или идеологическа пропаганда;
Младите и слабо образованите хора са особено уязвими към паниката и слуховете:
- някои се затварят в себе си, развиват страх от общуване;
- други могат да се подведат по деструктивни модели на поведение (вандализъм, бунт);
Страхът лесно се използва за манипулация.
Как да се противодейства:
- Институционална прозрачност: бърза, точна и отговорна комуникация.
- Медийна отговорност: проверка на фактите, отказ от сензационни заглавия.
- Психологическа подкрепа: достъп до консултации и училищни психолози.
- Образование: учене как да се разпознават фалшиви новини и манипулации.
Заключение
Общественото напрежение в Хасково е резултат не само от ужасяващото престъпление, но и от липсата на бърз и ясен институционален отговор и явно вече в по-слабо доверие в МВР. В условията на слухове, които вероятно ще продължат да се развиват, тревоги и политическо напрежение, именно прозрачността и действията на отговорните органи ще определят дали доверието в държавата ще бъде възстановено или не. До момента няма потвърдени данни, които да подкрепят слуховете за списък с имена на деца, който да определя съдбата им, но пък от полицията заявяват, че ще проучат информацията, за която до момента не са били уведомени.
Aaaa
Кауня