Сътресенията в световен мащаб, както и намаляването на населението в страната, се отразяват директно върху икономическото състояние на най-печелившото и голямо държавно предприятие в страната - Южноцентралното(ЮЦДП). По-ниската печалба е довела до спиране изплащането на допълнителни материални възнаграждения (ДМС).
" От началото на годината нито служителите, нито аз получаваме ДМС", каза за регионалната телевизия ЕТВ/ЕСКОМ директорът инж. Здравко Бакалов. Неговата заплата също е орязана. Той получава за труда си вече около 11 хиляди лева на месец, при над 14 300 лева през 2023 г., Размерът е по-висок от възнаграждението на президента и премиера на страната.Припомняме,че подобни възнаграждения са получавали и предходните директори на предприятието.
"Нашите заплати, моите и на управителния съвет, са публични. Имайте предвид, че частни компании с този обем, с 2 хиляди човека щат, с един милион кубика ползване и 36 структури, взимат десетократно повече от мен, повярвайте ми, но не това е най-важното," каза пред ЕТВ/ЕСКОМ инж. Бакалов.
По данни от публичните декларации за т.г , директорът е спестил 138 хиляди лева от трудови възнаграждения в банкова сметка, предходната година е декларирал над 150 хиляди лева налични средства в банка от заплати.
Инж. Бакалов допълни, че въпреки трудностите в предприятието, успели да вдигнат заплатите на всички служители с над 50 процента през последните 3,4 години. Квалифицирани работници трудно се намирали в големите градове като Пловдив и Пазарджик, но там заплатите в горския сектор не са конкурентоспособни с останалите отрасли. В Смолянско нещата стоят по-друг начин, защото има повече дървесина. Паралелно с това, ЮЦДП се сблъсква и с друг сериозен проблем – остър недостиг на дървосекачи, особено в планинските райони на Смолянска област. Налага се на малкото останали сега да им се плаща повече, което допълнително повишава цената на дървесината и затруднява изпълнението на плановете в стопанствата. По думите на Бакалов, младите хора избягват тежкия физически труд, а много от наличните работници мигрират.
Анелия Веселинова