Историкът Дора Чаушева представи в Регионална библиотека поредицата от сборници „Васил Левски-нови документи и изследвания”

Историкът Дора Чаушева, директор на Национален музей „Васил Левски”- Карлово, представи в Регионална библиотека поредицата от сборници „Васил Левски. Нови документи и изследвания”.
Сборниците са четири на брой, издания на музея, които включват намерени в османските архиви документи свързани с Апостола, неговите сподвижници и делото на комитетската мрежа в България. В изданията са включени изследвания, дискусионни мнения, доклади от три научни национални конференции посветени на Васил Левски и проведени в периода 2022-2023 г.
Г-жа Чаушева направи представяне на всеки един сборник, като се спря на спецификата на залегналите в него теми и подкрепи изложението си с фото и документални материали. Тя цитира мнения на изтъкнати историци и османисти, чиито фокус на работа е Васил Левски и неговото дело. Дора Чаушева коментира някои неверни, наложили се в последните години факти за Апостола и семейството му. Изказа предположение, базиращо се на косвени доказателства и подкрепено от други изследователи, че възможната година на раждането на революционера е 1840 г.
Срещата в библиотеката предизвика голям интерес сред смолянчани и бе посетена от публика, в която преобладаваха младежи и граждани с интерес към историята. Те зададоха много въпроси сред които – Какъв ученик е бил Левски? Кое е наложило датата 18 юли 1837 г. за рождена? Имало ли е опити за спасяването на Левски след залавянето му? Какви са били отношенията му с Димитър Общи? Кой е предателя на Апостола? И много други, на които историкът отговори вещо и изчерпателно.
Дора Чаушева завърши своето представяне с апел към присъстващите да използват историците, музейните и библиотечни служители в своите исторически търсения, защото от тях могат да бъдат насочени към автентични материали и документи. Тя подари на Регионална библиотека портрет, книги, DVD филм за Левски и календар на Националния музей в Карлово.
Благодарност за професионално поднесената и изчерпателна информация бе изказана от директора на Регионална библиотека Милка Матева, която покани на нова среща музейния директор. Таня Марева, историк и председател на Общински комитет „Васил Левски”, наред с Мария Илиева, директор на ППМГ „Васил Левски”, също се включиха с думи на благодарност и акцентираха върху важността на подобни срещи за младите хора на Смолян.
Срещата се организира със съдействието на Общински комитет „Васил Левски” и библиотечен клуб по история „Клио”, чиито членове присъстваха на събитието.
Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини