Проф. Бранимир Ботев пряко от Испания: Причините за срива и как да не се повтори

В понеделник стана най-големият срив в европейската енергийна система. Цяла Португалия, цяла Испания и части от Франция останаха без ток. На пряката ни линия е проф. Бранимир Ботев, бивш заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, който в момента е в Испания.


- Какво причини този енергиен срив и премина ли най-критичната част от ситуацията?


- Мисля, че премина. Испанците като цяло са изключително позитивни хора, много планово подхождат към всеки един проблем. Разбира се, трябваше да се изчака поне един ден, за да могат експертите да направят своите анализи и да потърсят причините. Всъщност сривът беше на европейската енергийна мрежа, той се случи на територията на Франция и обхвана Южна Франция, Испания, Португалия, дори части от Белгия.
Очевидно сривът се дължи на свърхпроизводството на фотоволтаиците и невъзможността в един момент мрежата да приеме различните пертурбации, които се получават от гледна точка на свърхпотребление или свърхспад.
В момента на срива всички атомни електроцентрали изключиха автоматично, което показва, че системата за защита е много добра.
Ключово е значението на развитието на съоръженията и мощностите за съхранение на произведената от ВЕИ енергия - тук става въпрос за батерии и помпени електроцентрали, както и значението за самопотреблението на произведената ВЕИ енергия от самите производители.
И това е ключовият въпрос. Тоест, как да съхраняваме енергията, за да не тръгва тя и да бъде поета от мрежата, която не е предвидена за подобен тип бързи промени оттук насетне, като тези, които настъпват с ВЕИ-тата. И това очевидно се търси като решение в новия тип батерии, които могат да бъдат с по-голям капацитет и да издържат на по-големи температури.


Бъдещето е в батерии, които ще бъдат от една страна амортисьор на цялата система, на второ място те ще могат да акумулират произведената от всеки един производител енергия, която той ще може да потребява за себе си и чак тогава свободната да бъде пусната в общата мрежа. Всъщност радикалното решение носи една дума – Ванадий.


Ванадият се превръща в стратегически ресурс за производство на новия тип батерии, защото издържа на много високи температури, без да променя структурата си като метал или да повишава температурата си, издържа на температури до 80-90 градуса, включително може да произвежда ток в пустинята.
Ванадият е стратегическият ресурс на бъдещето, който има най-голямото свое находище - съвсем скоро открито - в Норвегия. Това е всъщност голямата новина, около която сега всички специалисти се концентрират, защото това находище може да осигури над 240 милиона тона Ванадий.
Много сериозен за обсъждане оттук нататък е и въпросът дали трябва да се въвежда електронното евро - като единствено възможно разплащателно средство, или парите, живите пари, кешът трябва да останат задължително в обращение, защото в противен случай просто изведнъж най-елементарните нужди на хората не могат да бъдат обслужени. В Испания изчезнаха за броени часове минералната вода и хляба от голяма част от магазините, където хората просто минаваха, оставяха монети и взимаха нещата.


- Проф. Ботев, Вие като човек, който е бил в държавната администрация, имате представа: каква е готовността на България за ситуации, подобни на тези в Испания? Доколко нашата енергийна система е защитена?


- Мисля, че имаме много какво да правим в това отношение. Българските мрежи, най-общо казано, са в етапа на своята крайна амортизация. Това е огромен проблем, защото ние непрекъснато говорим за създаване на нови производствени мощности. Тези производствени мощности по някакъв начин трябва да бъдат синхронизирани с мрежата на системния оператор и би трябвало да имаме съответните гаранции, че в нито един момент няма да имаме проблем като в Испания.


Трябва много сериозно да направим анализ какво оттук нататък може да поеме енергийната мрежа, какви могат да бъдат евентуално компенсаторните механизми за всичко това и да се ориентираме към модела, за който ви казах, за който вече в Испания се говори - за търсене на тип батерии и на енергопомпени станции, които да могат да акумулират свръхпроизводството на енергия, за да може да бъде използвано тогава, когато има нужда от неговото потребление. 


Интервюто е със значителни съкращения. Цялото интервю можете да видите във видеото ни

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини