Само национални флагове ще могат да развяват участниците в официалните прояви на „Евровизия“ тази година, гласят новите правила, въведени от Европейския съюз за радио и телевизия, става ясно от публикация в сайта на конкурса. Тазгодишният конкурс ще се проведе в Швейцария, откъдето е миналогодишният победител Немо, който развяваше флага на небинарните по време на предаванията зад кулисите.
Знамената на LGBT движението, палестинските знамена или всякакви други с политически или социални послания са строго забранени по време на изпълнения и на всички официални събития, свързани с „Евровизия“ през 2025 г., гласи новото по-строго решение, което идва след негативната реакция от миналогодишния конкурс, когато няколко зрители бяха лишени от LGBT знамената си на входа на залата.
Въпреки ограниченията за изпълнителите, хората в публиката могат свободно да носят всяко знаме, което пожелаят – стига то да не нарушава швейцарското законодателство. Това включва както LGBT знамената, така и палестинското знаме, които бяха забранени миналата година.
Правилата за артистите обаче са категорични: разрешено е само официалното национално знаме на тяхната страна, независимо дали на сцената, в Зелената зала, в евровизионното село или по време на церемонията по откриването. По време на емблематичния парад на знамената всеки изпълнител ще получи едно официално знаме от швейцарската телевизионна компания SRG SSR – и то ще бъде единственото разрешено знаме.
Новата политика е съпроводена с ясни предупреждения. Всеки артист, който наруши правилата, може да се изправи пред сериозни последици. Организаторите от Европейския съюз за радио и телевизия подчертават, че целта на тези промени е да се балансира свободата на изразяване с ясни насоки за всички участващи делегации.
Що се отнася до публиката, всеки, който бъде хванат да нарушава швейцарското законодателство или да носи знамена със символи на омраза, насилствени послания или връзки с терористични организации, може да бъде отстранен от мястото на събитието без възстановяване на сумата за вход.
„Евровизия“ има история на спорове, свързани със знамената. През 2016 г. Армения получи предупреждение, след като неин изпълнител развя знамето на спорния регион Нагорни Карабах. През 2019 г. исландската група Hatari предизвика негативни реакции по време на церемонията по гласуване в Тел Авив, като показа палестински шал, което доведе до глоба за исландския национален радио- и телевизионен оператор.
През 2000 г. израелската група Ping Pong предизвика фурор, като развяваше едновременно израелското и сирийското знаме на сцената, за да изпрати послание за мир – акт, осъден от собствения им национален радио- и телевизионен оператор.