Прокурор Зартова: В „семейството“ на Петьо Еврото има вход, но няма изход

Административни ръководители в прокуратурата са държани в зависимост от кръга „Осемте джуджета“. Те получават огромни суми всеки месец и срещу тях правят „услуги“ на кръга, като решават преписки в негов интерес и оказват натиск на нисшестоящи прокурори. Това „семейство“ е широко известно в съдебната власт и е нелогично главните прокурори да не са чували за него. Тази престъпна мрежа действа и в момента. А след като районен прокурор образувал дело срещу бившия началник на столичното следствие Петьо Петров - Еврото, който се явява като патрон на тази „фамилия“, и излезли „данни за престъпления на магистрати и евентуално извършено престъпление от страна на главния прокурор“, започнала разправа с прокурори.

Тези разкрития направи прокурор Невена Зартова в подкаста на Инициативата „Правосъдие за всеки“. (Видеото можете да гледате в края на текста.) Преди дни прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет освободи Зартова от поста ръководител на Софийската районна прокуратура, след като и.д. главният прокурор Борислав Сарафов заяви, че й няма доверие.

Пред адвокатите Велислав Величков и Емил А. Георгиев, които правят подкаста, Зартова продължи с разкритията си за мрежата от зависимости и натиска, оказван от кръга, станал известен от разследванията „Осемте джуджета“ и „Списък за бърз контрол“ на Антикорупционния фонд. Преди седмица тя започна тези разкрития пред временната парламентарна комисия, създадена след убийството на Мартин Божанов - Нотариуса, за когото се трупат доказателства, че е част от мрежата „Осемте джуджета“.

От думите на бившия ръководител на районната прокуратура в София става ясно, че цялото ръководство на прокуратурата трябва да бъде разследвано и че не може да се вярва на добросъвестността на разследващите убийството на Нотариуса и престъпната мрежа, свързана с него и Еврото.

На 26 февруари дойде и новината, че специалният прокурор Даниела Талева проверява данни, които свързват и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с казуса „Осемте джуджета“.

„Семейството“ на Петьо Еврото в прокуратурата

„Аз съм го чувала неколкократно, и то казано с гордост от магистрати: „Аз съм част от това семейство“. То е нещо като масонска ложа. ...
Моето възприятие е, че са по-скоро само административни ръководители. Най-вероятно не са само от София. Доколкото ми е известно са само от прокуратурата“, разказа в интервюто Невена Зартова.

Тя твърди, че е отказала да е част от „семейството“, въпреки че я канили, защото това означавало зависимост: „Най-просто казано, влизайки в това така наречено семейство, означава зависимост по всички нива и зависимост от Петьо Петров. Всякаква зависимост - финансова, зависимост с компромати, които знам, че той е правил: някакви видеа, сигурно и снимки са правени в заведението, вярвам и че на други места членове на „семейството“ са обект на видеозапис. На мен тази зависимост ми се стори страшна. Страшна, защото от там няма излизане - има вход, но няма изход."

На въпрос за каква финансова зависимост става дума, прокурор Зартова обясни, че се раздават пари. Тя е чувала за 5, 20, 50, 100 хиляди месечно.

„Семейството“ се грижи за теб, като плаща, но изисква: как да се решават определени преписки и какви процесуално-следствени действия да се извършат или да не се извършат, скоростта, с която да се привлече обвиняем, спрямо кого да бъде прекратено дело..."

На въпрос дали главният прокурор, независимо кой е, може да знае, че „един патер фамилие раздава поръчки за прокуратурата“, Зартова отговори: „Най-вероятно се знае, това е житейски логично да е така, но аз не съм поставена в кръга на това знание. Не съм виждала такова нещо, но нормално е да се знае." Тя заяви, че е абсолютно сигурна, че „семейството“ в прокуратурата продължава да съществува, а липсата на „патрона на фамилията“ не е пречка.

„Чадърът“ над това „семейство“ е горе

„Софийската районна прокуратура не само, че не е осъществявала, ами няма и как да осъществява тоя чадър върху който и да било, поради простата причина, че всеки един акт на прокурор на колега подлежи на обжалване пред горестоящата прокуратура. И не само пред една, а пред три прокуратури. Постановленията на колегите не са окончателни и че всеки, който има интерес, би могъл да ги обжалва“, защити себе си и колегите си Зартова.

Според нея, ако се допусне, че такъв чадър има в Софийска районна прокуратура, това означава, че той се разпростира и до най-високото ниво:

​​​​​​​„Горе трябва да се търси, а не в низините. Винаги се тръгва отгоре надолу, а не по обратния ред отдолу нагоре."

Петьо Еврото вече не е обвиняем, но разследвалият го прокурор е

Според прокурор Зартова целият трус в прокуратурата се случва заради това, че прокурор от Софийската районна прокуратура е образувал дело срещу кръга „Осемте джуджета“ през пролетта на 2023 г., когато вече е станало ясно, че Иван Гешев ще бъде свален от поста главен прокурор.

Тогава прокурорът Константин Сулев привлича като обвиняем бившият следовател и действащ адвокат от видинската колегия, който и в момента е в неизвестност Петьо Петров - Еврото. По него има разпити на свидетели, събрани доказателства.
„Наблюдаващият прокурор установява, че евентуално има и данни за евентуално извършено престъпление от страна на главния прокурор. Освен за действията на Петьо Петров, свидетелите говореха и за действия, извършени от магистрати“, разказва Зартова.

Тъй като по закон престъпленията на магистрати се разследват от Софийската градска прокуратура, делото е изпратено там. Копие от материалите по делото е изпратено ии на специалния прокурор за разследване на главния прокурор и заместниците му - съдия Даниела Талева.

По делото обаче следва обрат по времето, когато и.д. прокурор вече е Борислав Сарафов. Досъдебното производство е прекратено от Софийската градска прокуратура с аргумента, че е водено тенденциозно (постановлението четете тук). Наблюдаващият прокурор Йордан Петров е поискал от Талева да му прати материалите, с които тя разполага, и тя ги е изпратила.
Така всичко срещу Петьо Еврото и разследваните с него висши магистрати вече е в Градската прокуратура.

За какви доказателства става дума: Зартова посочи, че при извършени претъсвания на няколко адреса, обитавани от Петьо Еврото, са намерени чували с копия от прокурорски постановления.

На въпрос дали може да продължи да се разследва това производство Зартова отговори: „Не е, освен ако не започне на ново. По други факти. Единствената възможност е да се произнесе г-жа Талева."

„Тоест в момента съдията, вече ад хок прокурор, Талева и да иска, не може да свърши работа, защото липсват веществените доказателства, които са в Софийската градска прокуратура“, посочва адвокат Величков.

Прокурорът Константин Сулев е привлечен като обвиняем за превишаване на власт заради това, че е привлякъл Петьо Еврото като обвиняем.

„За мен това е слабо казано фрапиращ случай. Това е наистина зловещо да бъде привлечен колега към наказателна отговорност заради това, че си е свършил работата. Освен това той има имунитет, който не му е свален.
Но за мен беше много тъжно, че колегите не реагираха, защото всички колеги в СРП и в СГП знаеха за какво става въпрос. Нито Асоциацията на прокурорите, нито някой от колегите реагиира.

Да, помежду си коментираха колко е нередно и колко е, пак казвам, зловещо. За мен е репресия спрямо колеги и то спрямо колеги, които си вършат работата. Те сега си говорят помежду си, ама никой не смее да го изрече гласно и публично.

Съжалявам, че трябва да го кажа, но колегите се страхуват от наказателна и дисциплинарна репресия.

Вярвам също, че това, което се случи с мен, също ще изиграе предупредителна роля върху останалите“, каза Зартова.

Специализирани отдели за заповеди от главния прокурор

Прокурор Зартова хвърли още светлина върху специализираните отдели в прокуратурата, за които разказа и пред парламентарната комисия. Понеже законът не допуска такива отдели, те се създават с допълнителни „Вътрешни правила за разпределение на делата и преписките в Прокуратурата на Република България“. Те се издават от главния прокурор.

„Такива имаше издадени от Иван Гешев. След като той напусна поста си, старите правила частично бяха изменени от г- н Сарафов. В тези вътрешни правила пише, че специализирани отдели могат да бъдат сформирани съвсем легално и че те служат както за разглеждане на дела от обществен и медиен интерес, така и за изпълнение на указанията на главния прокурор“, съобщи бившата ръководителка на СРП.

На въпрос кой прави състава на тия специализирани отдели и възможно ли е така всъщност да се избягва случайното разпределение на делата, така че едни и същи преписки и прокурори да попадат на важните не от обществен, а от висш прокурорски интерес, преписки и дела, Зартова отговори, че в СРП това не било възможно, защото не работел само един човек, а 12 от общо около 120 души прокурори.

„Тези хора не че имат някаква конкретна специализация, но по преценка на административния ръководител, да кажем, че са по-оперативни и по-бързо работещи, по-способни бързо да приключат разследването тогава, когато то фокусира медийното и общественото внимание“, обясни Зартова.
От такъв отдел в градската прокуратура е прекратилият делото срещу Еврото Йордан Петров. Пак на него се е паднало да разпитва съдия Цариградска за заплахите от Нотариуса.

Велислав Величков припомни и прокурор Боряна Бецова, при която преди години се падаха дела, свързани с един известен политик.
 

Който не слуша - идва „Матрицата"
„Не познавам нито един човек в прокуратурата, който да би отказал на устни указания на висшестоящ прокурор. Тя, както знаете, е една йерархична структура. Тези устни указания - било категорични, било по-завоалирани, са нещо често случващо.
Прокурорите са притеснени от това, че от по-горните нива получават устни указания за пряка намеса в работата им по компетентност“, призна прокурор Зартова.

Тя описа наказателната акция срещу себе си, която е трябвало да послужи за предупреждение на колегите й. Натискът да напусне ръководния пост започнал от убийството на момиче в Лозен, когато била подканена да си подаде оставката, но не го направила, защото не се чувствала виновна за действията на наблюдаващия прокурор по делото. „Никой административен ръководител не би следвало да може да влияе върху волята на наблюдаващия прокурор“, каза Зартова.

Последвали три комплексни проверки на цялата дейност на Софийската районна прокуратура. Зартова разказва:

„Мисля, че не сме имали и седмица без проверка. Буквално свършваше една, почва друга, свършва една, почва друга. Тези проверки бяха на абсолютно всичко: разпределение на дела и преписки, деловодна работа, съдържание на прокурорски актове, абсолютно всичко, за което може да се сетите. После същото, само че от различни прокуратури, един път от Софийската градска прокуратура, един път от екип от Върховната прокуратура, един път смесен екип от Софийската градска и Софийска апелативна прокуратура. Нито една от тези проверки не завърши с констатации за нещо нередно. Всички те завършиха с препоръки към администрацията, към ръководството, които ние, аз и заместниците ми сме изпълнили в цялост.

И тогава дойде главният. И аз продължих да бъда натискана да си подам оставката. Беше ми образувано дисциплинарно производство. След което започнах да получавам такива обаждания от колеги: „Подай си оставката, пък ще оставят на мира и дисциплинарното производство ще се прекрати“. Аз неразумно отказах да го направя поради причина, че не се чувствах виновна. И все още не се чувствам виновна.
Накрая дойде главният прокурор с 20 прокурори. Изглеждаше наистина като „Матрицата“ и аз реших, че повече няма смисъл. Няма смисъл да упорствам на тая система, тъй като аз съм сама, а отгоре са много хора и в този момент медийно много удобно бяха навързани събития."

„Второто решение за предложение за дисциплинарно производство почива именно на това постановление на Йордан Петров, което беше разпространено в медиите. Там се твърдеше, освен че прокурор Сулев е извършил престъпление и е привлечен към наказателна отговорност, се твърдеше, че аз като административен ръководител съм под давление на Гешев. Аз съм инициирала провеждането на това производство, съм водила свидетели по това производство и те не само, че съм ги водила, ами че съм знаела и предварително какво ще кажат..."

Районната прокуратура - заложник на „Осемте джуджета"

„Доколкото са ми споделяли магистрати, пък и аз съм го виждала - то се вижда и от улицата, мисля, че всеки може да го види.

Имаше една такава, не на втория етаж, на първия етаж - една стаичка затъмнена, затворена, където очевидно са се провеждали всички срещи...

Така Зартова описва мястото за срещите на магистрати в Петьо Еврото в ресторант „Осемте джуджета“.

Тя разказа, че на разпит пред съдия е била съм категорична, че проблемите на Софийската районна прокуратура идват от делото, образувано срещу кръга „Осемте джуджета“. .

Зартова отбеляза, че това дело е образувано по времето, когато Гешев още е главен прокурор, но вече е ясно, че ще се върви към смяната му. Тя твърди, че като главен прокурор Гешев не се е месил в работата й, тъй като „интересните дела“ не са в районната прокуратура.

 

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини