Разбиха друга мрежа за измами с криптовалута действала от България, Кипър и Сърбия

При акция на прокуратурата и националната полиция е разкрита международна организирана престъпна група за измами с финансови инструменти. Това съобщиха от държавното обвинение.

Акцията е по изпълнение на Европейска заповед за разследване, издадена от Федерална република Германия. Акцията е координирана от Евроджъст и Европол.

Установена е мрежа за измами с криптовалута, действаща от България, Кипър и Сърбия. Мрежата е работила професионално за създаване на кол центрове, чрез които се счита, че са измамени много хора в Германия, Швейцария, Австрия, Австралия и Канада за най-малко десетки милиони евро. Голяма част от жертвите са от Германия.

При акцията в Германия, България, Кипър и Сърбия са идентифицирани общо над 250 работни места, претърсени са четири кол центъра и 18 други обекта, разпитани са над 250 лица и са иззети над 150 компютъра, редица носители на данни, три автомобила, над 1 милион щатски долара в криптовалути и 50 хиляди евро в „кеш“, обезпечени са два луксозни апартамента. Задържани са 14 души в Сърбия и един в Германия.

Преди два дни в България е претърсен офис на търговско дружество, където са открити 50 работни места, на офис на счетоводна фирма, претърсени са два домашни адреса, два автомобила, извършен е обиск на едно лице, иззети са компютърни информационни данни, документи, мобилен телефон и др. Българските власти са разпитали 42 лица, от които 6 чуждестранни граждани. Към момента продължават разпитите и на други свидетели, като се очаква да бъдат разпитани над 50. Извършва се и приобщаване на счетоводни документи. При акциите в България, Кипър и Сърбия са участвали 33 германски полицаи.

По време на разследванията относно организираната престъпна група са открити мащабни финансови транзакции. За да ръководи схемата, групата е управлявала кол центровете от Сърбия и е използвала технологична структура от България. У нас е регистрирана и се помещава фирма, която създава (софтуерно програмира) и администрира онлайн платформи, чрез които се извършва измамната дейност. Смята се, че базата за изпиране на незаконно придобитите пари е била в Кипър. Мрежата е привличала потенциални инвеститори онлайн и често се е свързвала с жертвите по телефона на английски и немски език с цел да ги примами да направят малки инвестиции. След първоначалните печалби, жертвите са инвестирали повече пари, които впоследствие губели.

В подкрепа на трансграничното съдебно сътрудничество от Евроджъст е организиран координационен център с Германия, България, Кипър и Сърбия с присъствието на експерт по криптовалута от Германия и Европейския център за киберпрестъпления в Европол.

Разследванията на онлайн измамата започнаха през 2021 г. от прокуратурата в Щутгарт и Държавната служба за криминални разследвания в Баден-Вюртемберг. Акцията е подготвена на координационна среща, организирана от Евроджъст и проведена през ноември миналата година.

Вчера при акция по друго разследване прокуратурата и български служби влязоха в офиси на фирма в София. Става дума за криптобанка, работила на база "кухи фирми", каза пред медиите говорителят на главния прокурор Сийка Милева пред медиите.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини