Кой ще плати цената на зеления преход?

Програма „Равнопоставеност и климатична справедливост“ на Български фонд за жените финансира инициативи в цялата страна, които целят да намалят последиците от климатичните промени върху най-уязвимите групи от обществото. Един от финансираните проекти е „Заедно можем. Обединение за социална и екологична справедливост“, изпълняван от Стойо Тетевенски. Проектът обръща внимание на нуждата от пресечен подход, основаващ се на климатична справедливост в изготвянето и изпълняването на национални политики за зелен преход. Той въвлича активисти от социалния и екологичен сектор, за да адресират проблемите на местни общности.

Авторът на проектa коментира:

„Това, което направихме е да организираме поредица от дискусии, в които се включиха синдикалисти и активисти, които се борят за различни социални въпроси и от другата страна организации, които се борят за мерки срещу промените в климата, причинени от човешка дейност. Изготвихме декларация за климатична справедливост, изпратихме я на политици от различни партии и на евродепутати. Идеята на декларацията е да демонстрира неразделната връзка между социалните теми и екологията, тъй като няма как да предприемем мерки за климата без да адресираме огромните социални неравенства.“

Проектът подчертава спешната необходимост за приемането на мерки от държавата срещу промените в климата като се отчитат и нуждите на хората, които си изкарват хляба и зависят от добивния сектор. Тези мерки за климата и за подпомагане на хората, които ще бъдат афектирани от „зеления преход“, трябва да вървят ръка за ръка. Декларацията обхваща всички сфери от живота и начертава възможни решения, адресиращи точно този тип неравенства. Авторът подчертава, че няма как да не се адресира проблемът с повишаването на цената на тока и без да се обърне внимание на неравенствата в заплащането и ниските доходи на населението.

Той коментира още:

„Токът трябва да бъде платен от някого и няма как да разчитаме на най-бедните и най-уязвимите от нас да поемат цената на „зеления преход“. Това трябва да се направи от огромните корпорации. Планираме и по-големи, по-широки заявки за преговори с големите корпорации и формиране на по-представителен форум, в който могат да се изказват различните групи, на който могат да се присъединят и миньорите, тъй като техният глас остава нечут.“

 

Източник: БНР

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини