Медицински университет-Пловдив създава хибридна магистърска програма

    Висшето училище по телекомуникации и пощи в София /ВУТП/ заедно с Медицинските университети в Пловдив, Плевен и Варна подписаха меморандум за съвместни хибридни магистърски програми. По силата на документа през академичната 2021/2022 висшите училища ще разкрият по една нова програма.

    Трите нови специалности са „Софтуерно проектиране в медицината“ с МУ-Пловдив, „Компютърно администриране на медицинска техника“ с МУ-Варна и „Телемедицина“ с МУ-Плевен.

    Ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева заяви, че напълно подкрепя инициативата на ВУТП за създаването на новите магистърски програми.

    „Медицината е една от най-бързо развиващите се науки и специалности в днешното съвремие, но тя е невъзможна без прилагането на информационните технологии. Диагностиката в медицината, лечебните мероприятия в нея, вече са тясно свързани с тези съвременни средства, които са част от нашето ежедневие”, заяви ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

    По думите й голямо предизвикателство пред МУ – Пловдив и ВУТП ще бъде именно създаването на една такава обща програма с участието на експерти от двете висши училища.

    „Тази специалност ще помогне да затвърдим позицията на тези съвременни технологии и тяхното обслужване и прилагане в медицината.“, каза още проф. Мурджева.

    „Ние нямаме претенцията да правим медици. Затова интегрираме хибридна специалност, в която по равно ще бъдат обучавани студентите. Един инженер, за да може да борави с техника, иновации, апаратура, която обслужва медицината, трябва да има фундаментални знания в областта на медицината. Това е ролята на медицинските университети, а инженерната подготовка ще бъде от нас“, уточни ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова.

    „Ние не сме самодостатъчни, ние искаме да работим заедно, защото знаем, че времето, което предстои, времето, за което подготвяме днешните студенти, изисква много по-комплексни умения“, заяви министърът на образованието на науката Красимир Вълчев. Той изрази надежда, че в следващите десет години почти всички висши училища ще бъдат част от европейски университетски мрежи, което е бъдещето на европейското образование.

    СмолянБГвести

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини