Последно сбогом с певеца Бисер Киров

Стотици близки и приятели дойдоха в Народния театър "Иван Вазов" за поклонението пред наскоро починалия голям български певец и композитор Бисер Киров.

Много известни имена от българските музикални среди, както и актьори и политици бяха дошли да си кажат последно сбогом с обичания Бисер Киров.

Киров почина на 6 ноември в Берлин от мозъчен инсулт. 

"Адски ще ми липсва. Младите хора трябва да се поучат от Бисер Киров, защото е пример във всяко едно отношение - образован, интелигентен, родолюбец, мъдрец, човек, който обича",заяви певицата Йорданка Христова, след като се прости с колегата си Бисер Киров. Ние трябва да се обичаме и да бъдем добри, заяви певицата и добави, че това е едно от последните послания на Бисер Киров. 

За нея Бисер Киров е еталон за професионализъм. “Той е пример за човешки живот. Той е преизпълнил живота си. Той е национална гордост в няколко държави, професионално е бил безупречен, с много награди и отличия от цял свят. Призвание и това, че има и семейство и деца и отговорност. С личния си живот даваме пример, а не с някакви фрази, а той и говореше прекрасно", каза още Йорданка Христова.

Певицата Богдана Карадочева разказа за познанството си с Киров от времената, когато са били много млади. За нея Киров е и ще си остане един много талантлив, духовен, интелигентен и прекрасен човек.

Актьорът и бивш директор на Сатиричен театър “Алеко Константинов” Рашко Младенов заяви, че младите хора не познават Бисер Киров, а хората трябва да го запомнят с неговата добрина, талант и всеотдайност. 

Това е единственият български певец, който ходеше със своя талант по цял свят. Прекрасен човек, преди всичко”, заяви той и добави, че, ако могат, младите да се учат да бъдат такива, какъвто беше Бисер, това би било най-хубаво.

Журналистът Иван Тенев, известен като агент Тенев заяви за Бисер Киров, че е бил роден добър и такъв и си е отишъл.

“Не мога да изброя една от чертите му от дългогодишното ни познанство, с който да го запомня, с всички го помня. Такъв човек беше”, обясни той. 

Според него Киров е истински българин. 

“Младите трябва да знаят, че човек, който в онези години и през всичките години е имал възможност пръв да се махне от България и да бъде много успешен, както беше и в България, той избра да остане в България. Пътуваше, но се връщаше тук и единствено в песните му и чувствата му, беше България”, заяви той. 

Тенев каза още, че младите трябва да знаят и че има хора, които могат да пеят, “а не да използват плейбек". Младите хора, освен това трябва да знаят, че за да има толкова хора, както днес на поклонението му, трябва "да живеят живот, какъвто живя Бисер и да бъдат добри".

"Бисер Киров беше героят на моето детство", сподели и руският певец с български корен Филип Киркоров. 

"Отиде си вечно усмихнатото момче, джентълменът, прекрасният творец, певецът със стил, добрият човек и сърдечен приятел", писа и Владина Цекова.

Стотици хора, докоснали се по някакъв начин до живота и творчеството на Бисер Киров споделиха тъгата си чрез социалните мрежи, споделяйки песни на Юношата и почитайки паметта му. 

Бисер Христов Киров е роден на 4 септември 1942 г. в София. Баща му Христо Николов Киров e пастор в Църквата на адвентистите от седмия ден в България, а майка му е Венциноса Апостолова Кирова. Има двама по-малки братя: Апостол и Цвети. 

С песента "Сонет" той спечели "Златния Орфей". През 1961 г. завършва 22 училище в София с пълно отличие. През 1963-67 и 1970-73 г. следва във ВХТИ – София, а през 1968-69 г. следва "журналистика" в Софийския университет. През 1988 г. завършва Руската академия за театрално изкуство в Москва. 

Пее рок-дуети с Георги Минчев, които продължават по време на съвместната им военна служба и като студенти. Случайно на 8 декември 1966 година е чут от Морис Аладжем и през 1967 г. започва професионалната му кариера на вокален изпълнител с оркестър „Балкантон“. 

Има над 4500 концерта в Европа, Америка, Азия и Африка проведени, чрез „Софияконцерт“, „Кюнстлерагентур“, „Госсконцерт“, „Прагоконцерт“, „Пагарт“, „Кубартиста“, „Джим Халси Ко“, „Макс Арт Интернешънъл“. Четири сезона е солист във „Фридрихщадтпаласт“, Берлин, ГДР: 1971, 1972, 1975 и 1977 г. Осемнадесет години е най-популярният певец-чужденец в ГДР. 

Като композитор има записани над 300 свои песни на български, руски, немски, чешки, полски, испански и др. езици. Има издадени 15 винилови дългосвирещи плочи в България, Куба, ГДР, Полша и СССР. Има издадени и малки плочи в Испания и САЩ, както и 9 компактдиска в България и Русия с общ тираж над 7 милиона екземпляра. 

Записал е повече от 700 песни на български, руски, испански, немски и английски композитори. През последните години от живота му най-голямата му радост, освен музиката, бяха неговите внучета, за които той често разказваше в интервютата си за български медии. 

Певецът от дълги години живееше в Русия. В периода ноември 2006 г. до юли 2010 г. той изпълняваше длъжността съветник по културата при посолството на Република България в Москва.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Коментари в сайта

Последни новини