Край на сагата КТБ: Съдът обяви фалита на трезора

Софийският градски съд (СГС) обяви КТБ в несъстоятелност.
Съдия Иво Дачев определя начална дата на неплатежоспособността на банката 6 ноември 2014 г. и така се прекратява нейната дейност, предаде БТА. 

Постановена е обща възбрана и запор върху имуществото на КТБ. Започва осребряване на активите на банката. 

Решението на съда може да се обжалва пред Апелативния съд в срок от седем дни. 

„Започват едни много сложни процедури, които в рамките на българския съд ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на КТБ, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число най-големият кредитор - ФГВБ, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетоврени”, заяви финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от "Фокус". 

Той обеща, че една от първите сделки, която ще бъде атакувана в съда е цесията на министъра на културата Вежди Рашидов. Неговите депозити в КТБ са за над 2 млн. лв.

"Няма значение чие име седи в договорните отношения, без значение дали това е Вежди Рашидов, дали е на някой друг повече или по-малко известен гражданин, който е имал лошата участ да стане кредитор на КТБ", каза Горанов. 

Той посочи, че цесията на министъра на културата Вежди Рашидов е законна

„Но, ако в резултат на нея се нарушава предимството и той се явява привилегирован кредитор на КТБ, ще положим всички усилия и ще ви поканим след няколко дни в КТБ, това ще е от първите атакувани пред българския съд сделки", допълни Горанов. 

По-рано днес в социалните медии се появи информация, че част от цесиите на Вежди Рашидов са с енергийният бизнесмен Богомил Манчев, който е свързан с проваления проект АЕЦ "Белене".

Синдиците в банката вече обявиха, че ще атакуват пред съда направените цесии, коита са за 800 млн. лв. Сделките обаче ще бъдат обжалвани всяка поотделно. Правният проблем е дали тези цесии са законни между датите 20 юни, когато банката бе поставена под надзор, и 6 ноември, когато бе отнет лицензът й.

Веднага след затварянето на КТБ бяха извършени множество цесии (прихващания). Обикновено това се извършва от негарантирани вложители, които имат влогове над 196 000 лева, които са гарантирани, и които се продават обикновено на фирми, които пък от своя страна имат кредити в КТБ с цел след това да бъде извършено прихващане.

Това означава, че въпросните кредитополучатели няма да погасят реално с пари кредитите си. Техните пари няма да влязат в масата на състоятелността и по този начин ще се ощети както Фонда за гарантиране на влоговете, така и останалите негарантирани вложители, коментира преди време Менда Стоянова. 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини