Община Кърджали залага на ремонти на улиците,а не на само кампанийно изкърпване на дупките.Целта е да се получи дългосрочен ефект.В това ни уверяват от Общинска администрация по повод многобройни сигнали за дупки по улиците в кварталите „Възрожденци“,“Веселчане,“Студен кладенец“.Това не означава,че дупките няма да бъдат изкърпени.Изкърпването ще започне,когато метеорологичните условия позволят.Все още няма планирани средства за този вид дейност за тази година ,поради това,че не е приет републиканския и респективно общинския бюджети.
През 2024–2025 г. бяха извършени текущи ремонти на над 40 улици в града и кварталите. Дейностите обхванаха различни по дължина участъци от пътната настилка, както и подмяна и възстановяване на тротоарни площи.
Основната цел на предприетите мерки е поетапно подобряване на състоянието на уличната мрежа, повишаване на безопасността на движението и създаване на по-добри условия както за автомобилния трафик, така и за пешеходците. Ремонтите са съобразени с приоритетността на проблемните участъци и интензивността на движението,съобщават от Общинска администрация.
През 2025 г. за ремонт и поддръжка на уличната мрежа/кърпежи/ са изразходвани 96 хил. лв. Кърпежите се прилагат само в краен случай, тъй като представляват временно решение и не осигуряват необходимата дългосрочна стабилност на настилката,подчертават от администрацията на кмета Ерол Мюмюн.
От 2024 г. общинската политика е насочена към извършване на текущи ремонти, които позволяват цялостно възстановяване на компрометирани участъци и са по-устойчиви решения с по-дълготраен ефект.
Работата по обновяването на уличната инфраструктура ще продължи и през следващите периоди, като целта е постепенно подобряване на транспортната свързаност и градската среда.
Сезонът за масово и дълготрайно закърпване на дупки по улиците в България обикновено започва в края на март или началото на април. Този период е технологично най-подходящ, тъй като температурите се стабилизират, а влагата в основата на пътя намалява.
Основните фази на ремонтите са:
Пролет (Март – Май): Това е пиковият сезон за „изкърпване“. Асфалтовите бази започват работа с топла асфалтова смес, която е необходима за траен ремонт. Целта е да се отстранят щетите, нанесени от цикъла на замръзване и размръзване през зимата.
Лято (Юни – Август): Най-подходящото време за основни ремонти и цялостно преасфалтиране поради сухото време и високите температури, които гарантират добро сцепление. Често ремонтите по натоварените магистрали се планират така, че да приключат преди или в началото на туристическия сезон.
Зима (Ноември – Февруари): Извършват се само аварийни ремонти. Тъй като температурите са ниски, се използва т.нар. „студен асфалт“ (студена смес). Тези кръпки са временни и целят единствено безопасност, докато стане възможно полагането на горещ асфалт през пролетта.
Общините, като например Община Кърджали, често обявяват началото на кампанията по изкърпване веднага щом метеорологичните условия позволят.
Най-доволни от тази политика на Община Кърджали са таксиметровите шофьори.Водачи на жълти коли споделят за Кърджали бг вести,че резултат от обновените улици на града е по-рядкото пукане на гуми и огъване на джанти в дупките по улиците.Цитират собственик на сервиз,който споделил,че преди е изправял по три джанти на ден,сега това вече е рядкост.
Кърджали бг вести