Събота, 22 август 2026 | Перник Слънчево 21°
Перник България Светът Обяви Видео eTV

Връстник на Освобождението на Свиленград навърши 105 години

Фронтовакът Неделчо Мавров навърши 105 години, преди Свиленград да отбележи тази годишнина от Освобождението си. Възрастният свиленградчанин е роден на 4-ти април през 1912 година, а семейството му идва в Свиленград от село Мерхамли, Беломорска Тракия.

Макар да е бил невръстно дете, столетникът се счита от местните като живата памет на града, тъй като е свидетел на събитията около Освобождението, което в Свиленград настъпва на 5-ти октомври с първата битка от Балканската война.

Най-възрастният свиленградчанин е участвал като артилерист във Втората световна война. Трудовият му път по-късно е свързан с работата в местното ТКЗС-е. Има четири деца, шест внука, седем правнука и две пра-правнучета.

Родът на Неделчо Мавров е известен, че повечето от фамилията са столетници, той обаче е рекордьорът със своите 105 лазарника. На тази достолепна възраст свиленградчани му се радват и възхищават за жизнеността и духа, който е зареждащ.

За рождения си ден свиленградчанинът столетник получи поздравителен адрес и различни подаръци кметът на града Георги Манолов.

Неделчо Мавров е един от най-възрастните хора в Хасковска област, по години го бие само баба Матена от Ивайловград, която е на 107 години. 

Красимира Славова

Сподели

Реклама — Зона 16 (728x90)

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 3 (728x90)