Екозащитници излизат на протести пред Народното събрание

Екозащитници излизат с два протеста пред Народното събрание днес. Те се обединяват срещу застрояването на плаж „Делфин“ и промените в екозакона.

Ежедневни протести текат и за замърсяването на въздуха в Русе и Стара Загора, както и за застрояването на парк „Бедечка“.

Първият ще се състои в 17.30, а вторият час по-късно, като и двата протеста ще се обединят. Участници и в двете шествия твърдят пред Bulgaria ON AIR, че никой няма право да ограничава достъпа до плажа.

„Лятото бях със сина си на плаж „Делфин“, който посещавам от 20 години. Той навлезе в зона, която концесионерът е решил, че трябва да бъде заградена – т. нар. зона с чадъри. Това не се хареса на представители на наемателя и на мен и детето ми бе казано да се махнем, заплашиха ни с полиция“, обясни един от протестиращите пред телевизията.

Той бе категоричен, че никой няма право да ограничава достъпа до плажа, както и да тормози гражданите. Запитани какво искат да се промени, участниците в протеста днес отбелязаха и друг проблем – „грубите нарушения на наемателя с природата“.

„Изграден е път, който не притежава документи и разрешителни. Тази зима той ще се срине на плажа, защото са изсечени дървета и храсти, които крепяха земята отгоре“, твърди втори протестиращ.

По думите му тази ситуация ще е удобна за екоминистерството, защото то ще притежава два плажа, които ще може да дава поотделно на концесия, но това само ще унищожи местността.

Само преди ден пък природозащитниците за пореден път поискаха забрана на строителството в местността „Бедечка“. Те направиха палатков лагер пред сградата на Община Стара Загора късно в понеделник вечерта. Искането им бе да няма нови строежи в местността „Бедечка“.

Природозащитниците са против новия устройствен план, който старозагорските общинари се очаква да приемат в края на месеца. Той дава зелена светлина за строежи в нови залесени площи. След референдум през юни кметът на Стара Загора заяви, че „Бедечка“ ще бъде запазена и собствениците ще бъдат обезщетени с имоти в града.

Почти ежедневни са протестите с искане за чист въздух на Русе и Стара Загора. Според протестиращите се неглижира проблема с чистотата на въздуха, а мерките, които предприемат, са половинчати. Хората настояват предприятията-замърсители да бъдат принудени да спазват екологичните норми. От екоинспекциите признават, че има основателни сигнали за неприятни миризми, но казват че няма превишени показатели за замърсяване.

Вчера МОСВ даде указания на кметовете за актуализация на програмите за качеството на атмосферния въздух. Съгласно изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух, общините с нарушено качество на въздуха са задължени да имат действащи общински програми за качеството на атмосферния въздух (КАВ), които са основно средство за справяне с наднорменото замърсяване.

В тази връзка, с писмо до кметовете на 28-те най-големи общини в страната зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков ги призова да изпълнят този ангажимент, изпращайки указания във връзка с актуализацията на програмите с оглед на това, те да служат за постигане на поставените цели.

МОСВ настоява разработваните програми да отговарят на всички изисквания на действащата нормативна уредба. От съществено значение е възможно най-точно да се определят източниците на емисии, разположението им и на количествата вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, което е от изключително значение за набелязването на правилните мерки, заложени в програмите, чрез изпълнението на които следва да бъде постигнато съответствието с нормите за КАВ.

Със средства на ОПОС 2014-2020 в момента се актуализират програмите за качеството на атмосферния въздух на общините Асеновград, Благоевград, Варна, Враца, Гълъбово, Димитровград, Монтана, Несебър, Перник, Пловдив, Шумен.

Актуализираните програми трябва да определят основните източници на замърсяване на територията и да планират адекватни мерки за подобряването на КАВ, а изпълнението им да доведе до постигане на определените от законодателството норми. В писмото се припомня, че на 5 април, 2017 г.

Съдът на ЕС в Люксембург излезе с решение по дело С-488/15, според което България не е спазила нормите за ФПЧ10 във всички агломерации и зони на страната. Решението постановява задължение за изготвяне и изпълнение на планове за качество на въздуха, за да бъде периодът на превишаване на пределно допустимите стойности възможно най-кратък. МОСВ предупреждава, че поради естеството на проблема, който очевидно няма да може да бъде решен в най-кратки срокове, е твърде вероятно решението на съда да доведе до налагането на финансови санкции на България.

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини